Find the Unit Cost of a Product by Division

Name Grade School
Date Questions10 Score

example
Eric has purchased 4 Google Pixel Android phones at $3400. How much a single Google Pixel Android phone cost if the price is same for all products?
Total Cost$ 3400
Number of Apple iPhones÷       4
Cost of an Apple iPhone$   850
1
Nathan has purchased 10 Fujifilm SLR cameras at $6700. How much a single Fujifilm SLR camera cost if the price is same for all products?
2
The total finance plan including interest for Apple MacBook pro laptop is $2010. How much should be paid each month if it required to be paid off in 5 months?
3
The total finance plan including interest for Google Pixel phone is $350. How much should be paid each month if it required to be paid off in 7 months?
4
Augusta has purchased 25 Apple MacBook laptops at $32500. How much a single Apple MacBook laptop cost if the price is same for all products?
5
Alexander has purchased 16 Lenovo Ideapad laptops at $15360. How much a single Lenovo Ideapad laptop cost if the price is same for all products?
6
The total finance plan including interest for ASUS ZenFone phone is $320. How much should be paid each month if it required to be paid off in 8 months?
7
Zachary has purchased 19 Samsung Galaxy Note tablets at $15770. How much a single Samsung Galaxy Note tablet cost if the price is same for all products?
8
The total finance plan including interest for Samsung Note tab is $630. How much should be paid each month if it required to be paid off in 7 months?
9
Nathan has purchased 15 Lenovo Thinkpad laptops at $21000. How much a single Lenovo Thinkpad laptop cost if the price is same for all products?
10
The total finance plan including interest for Canon printer is $380. How much should be paid each month if it required to be paid off in 2 months?

Answers Key
1
Nathan has purchased 10 Fujifilm SLR cameras at $6700. How much a single Fujifilm SLR camera cost if the price is same for all products?
Total cost $ 6700
Number of Fujifilm SLR cameras ÷     10
Cost of a Fujifilm SLR camera $   670
2
The total finance plan including interest for Apple MacBook pro laptop is $2010. How much should be paid each month if it required to be paid off in 5 months?
Toal cost of Apple MacBook pro laptops $ 2010
Number of months ÷       5
Monthly payment $   402
3
The total finance plan including interest for Google Pixel phone is $350. How much should be paid each month if it required to be paid off in 7 months?
Toal cost of Google Pixel phones $ 350
Number of months ÷     7
Monthly payment $   50
4
Augusta has purchased 25 Apple MacBook laptops at $32500. How much a single Apple MacBook laptop cost if the price is same for all products?
Total cost $ 32500
Number of Apple MacBook laptops ÷       25
Cost of an Apple MacBook laptop $   1300
5
Alexander has purchased 16 Lenovo Ideapad laptops at $15360. How much a single Lenovo Ideapad laptop cost if the price is same for all products?
Total cost $ 15360
Number of Lenovo Ideapad laptops ÷       16
Cost of a Lenovo Ideapad laptop $     960
6
The total finance plan including interest for ASUS ZenFone phone is $320. How much should be paid each month if it required to be paid off in 8 months?
Toal cost of ASUS ZenFone phones $ 320
Number of months ÷     8
Monthly payment $   40
7
Zachary has purchased 19 Samsung Galaxy Note tablets at $15770. How much a single Samsung Galaxy Note tablet cost if the price is same for all products?
Total cost $ 15770
Number of Samsung Galaxy Note tablets ÷       19
Cost of a Samsung Galaxy Note tablet $     830
8
The total finance plan including interest for Samsung Note tab is $630. How much should be paid each month if it required to be paid off in 7 months?
Toal cost of Samsung Note tabs $ 630
Number of months ÷     7
Monthly payment $   90
9
Nathan has purchased 15 Lenovo Thinkpad laptops at $21000. How much a single Lenovo Thinkpad laptop cost if the price is same for all products?
Total cost $ 21000
Number of Lenovo Thinkpad laptops ÷       15
Cost of a Lenovo Thinkpad laptop $   1400
10
The total finance plan including interest for Canon printer is $380. How much should be paid each month if it required to be paid off in 2 months?
Toal cost of Canon printers $ 380
Number of months ÷     2
Monthly payment $ 190

Grade-5 Worksheet for Division in Money Word Problems

Money word problems for division worksheet with answers to practice & learn 5th grade math problems on money is available online for free in printable & downloadable (pdf & image) format. Tap on PRINT, PDF or IMAGE button to print or download this grade-5 division word problems worksheet to find the unit cost by dividing the total cost of products by total number of quantity.

How to Use this Worksheet

In this fifth grade math worksheet, students are required to find the quotient as unit price from dividing the total cost as dividend by number of units as divisor as like in the given solved example of this online workbook for division word problems with no quotient. The quotient as unit price should always be written along with the corresponding currency symbol.

Answers Key

Teachers, parents or students can check or validate the completed math workbook containing the set of 5th grade math questions to practice division word problems in buying & selling by using the corresponding answers key.

Generate More Worksheets

To effectively assist math learning or teaching, Maths AI allow registered students, teachers or parents to generate unlimited set of grade-5 math questions & answers by using this "NEW WORKSHEET" button to prepare or practice exam, assignments, classwork or homework problems & solutions on division word problems using total price & quantity.

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
kuku
Hey! I'm kuku
I can answer you simple math queries!
Question KuKu's Answer