select code from common_core_worksheets where worksheet_url like '%money-word-problems-decimalpoint-subtraction.htm'

Money Word Problems for Subtraction in Decimal Points

Name Grade School
Date Questions10 Score

example
The total cost of an orange and hat is $14.50. What is the cost of hat if the cost of the orange is $3.20?
Cost of orange & hat$ 14.50
Cost of an orange$   3.20
Cost of a hat$ 11.30
1
The cost of a ball is $17.90. The cost of an apple is $3.20. What is the difference between ball and apple?
2
The total cost of a book and pen is $36.70. What is the cost of pen if the cost of the book is $30.50?
3
Dorothy spent $10.30 to purchase pencil and pen together. How much she would have spent on pen if she has spent $5.95 for pencil?
4
The total cost of a doll and toy is $31.75. What is the cost of toy if the cost of the doll is $17.70?
5
Lela spent $30.20 to purchase doll and toy together. How much she would have spent on toy if she has spent $17.95 for doll?
6
The cost of a chocolate is $17.80. The cost of a ball is $9.20. What is the difference between chocolate and ball?
7
Zachary spent $36.90 to purchase book and apple together. How much he would have spent on apple if he has spent $33.85 for book?
8
The total cost of a hat and banana is $25.35. What is the cost of banana if the cost of the hat is $19.80?
9
The cost of a ball is $17.75. The cost of an orange is $2.40. What is the difference between ball and orange?
10
Augusta spent $24.80 to purchase doll and apple together. How much she would have spent on apple if she has spent $20.70 for doll?

Answers Key
1
The cost of a ball is $17.90. The cost of an apple is $3.20. What is the difference between ball and apple?
Cost of a ball$ 17.90
Cost of an apple$   3.20
Difference$ 14.70
2
The total cost of a book and pen is $36.70. What is the cost of pen if the cost of the book is $30.50?
Cost of book & pen$ 36.70
Cost of a book$ 30.50
Cost of a pen$   6.20
3
Dorothy spent $10.30 to purchase pencil and pen together. How much she would have spent on pen if she has spent $5.95 for pencil?
Cost of pencil & pen$ 10.30
Cost of a pencil$   5.95
Cost of a pen$   4.35
4
The total cost of a doll and toy is $31.75. What is the cost of toy if the cost of the doll is $17.70?
Cost of doll & toy$ 31.75
Cost of a doll$ 17.70
Cost of a toy$ 14.05
5
Lela spent $30.20 to purchase doll and toy together. How much she would have spent on toy if she has spent $17.95 for doll?
Cost of doll & toy$ 30.20
Cost of a doll$ 17.95
Cost of a toy$ 12.25
6
The cost of a chocolate is $17.80. The cost of a ball is $9.20. What is the difference between chocolate and ball?
Cost of a chocolate$ 17.80
Cost of a ball$   9.20
Difference$   8.60
7
Zachary spent $36.90 to purchase book and apple together. How much he would have spent on apple if he has spent $33.85 for book?
Cost of book & apple$ 36.90
Cost of a book$ 33.85
Cost of an apple$   3.05
8
The total cost of a hat and banana is $25.35. What is the cost of banana if the cost of the hat is $19.80?
Cost of hat & banana$ 25.35
Cost of a hat$ 19.80
Cost of a banana$   5.55
9
The cost of a ball is $17.75. The cost of an orange is $2.40. What is the difference between ball and orange?
Cost of a ball$ 17.75
Cost of an orange$   2.40
Difference$ 15.35
10
Augusta spent $24.80 to purchase doll and apple together. How much she would have spent on apple if she has spent $20.70 for doll?
Cost of doll & apple$ 24.80
Cost of a doll$ 20.70
Cost of an apple$   4.10

Subtracting Money Word Problems Worksheet

Money word problems for subtraction in decimal points worksheet with answers to practice & learn 3rd grade math problems on money is available online for free in printable & downloadable (pdf & image) format. Tap on PRINT, PDF or IMAGE button to print or download this grade-3 worksheet for money subtraction in decimal points word problems.

How to Use this Worksheet

In this third grade math worksheet, students are required to find the difference by subtracting the subtrahend from the minuend amount as like in the given solved example of this online workbook for money word problems for subtraction in fractional units. In such problems, students should represent all the values of subtraction in the respective currency symbol.

Answers Key

Teachers, parents or students can check or validate the completed math workbook containing the set of 3rd grade math questions to practice money word problems for subtraction on buying & selling in whole & fractional units by using the corresponding answers key.

Generate More Worksheets

To effectively assist math learning or teaching, Maths AI allow registered students, teachers or parents to generate unlimited set of grade-2 math questions & answers by using this "NEW WORKSHEET" button to prepare or practice exam, assignments, classwork or homework problems & solutions on money word problems for subtraction in whole & fractional units of currency.


Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
kuku
Hey! I'm kuku
I can answer you simple math queries!
Question KuKu's Answer