Currency & Fractional Units Addition Word Problems

Name Grade School
Date Questions10 Score

example
The cost of a bag is $15.50. The cost of a book is $10.10. What is the total cost of these two things?
Cost of a bag$ 15.50
Cost of a book$ 10.10
SUM$ 25.60
1
The cost of an apple is $3.80. The cost of a ball is $17.20. What is the total cost of apple and ball?
2
The price of a pen is $6.85 and a book is $30.30. How much should be spent if both things purchased together?
3
The cost of a pencil is $4.75. The cost of a pen is $4.50. What is the total cost of pencil and pen?
4
The price of a toy is $14.75 and a doll is $17.40. How much should be spent if both things purchased together?
5
The price of a doll is $17.45 and a toy is $12.10. How much should be spent if both things purchased together?
6
The cost of a ball is $9.80. The cost of a chocolate is $17.20. What is the total cost of ball and chocolate?
7
The price of an apple is $3.85 and a book is $33.65. How much should be spent if both things purchased together?
8
The cost of a banana is $5.70. The cost of a hat is $19.40. What is the total cost of banana and hat?
9
The price of a ball is $17.70 and an orange is $2.00. How much should be spent if both things purchased together?
10
The cost of an apple is $4.75. The cost of a doll is $20.50. What is the total cost of apple and doll?

Answers Key
1
The cost of an apple is $3.80. The cost of a ball is $17.20. What is the total cost of apple and ball?
The cost of an apple$   3.80
The cost of a ball$ 17.20
SUM$ 21.00
2
The price of a pen is $6.85 and a book is $30.30. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a pen$   6.85
The cost of a book$ 30.30
SUM$ 37.15
3
The cost of a pencil is $4.75. The cost of a pen is $4.50. What is the total cost of pencil and pen?
The cost of a pencil$ 4.75
The cost of a pen$ 4.50
SUM$ 9.25
4
The price of a toy is $14.75 and a doll is $17.40. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a toy$ 14.75
The cost of a doll$ 17.40
SUM$ 32.15
5
The price of a doll is $17.45 and a toy is $12.10. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a doll$ 17.45
The cost of a toy$ 12.10
SUM$ 29.55
6
The cost of a ball is $9.80. The cost of a chocolate is $17.20. What is the total cost of ball and chocolate?
The cost of a ball$   9.80
The cost of a chocolate$ 17.20
SUM$ 27.00
7
The price of an apple is $3.85 and a book is $33.65. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of an apple$   3.85
The cost of a book$ 33.65
SUM$ 37.50
8
The cost of a banana is $5.70. The cost of a hat is $19.40. What is the total cost of banana and hat?
The cost of a banana$   5.70
The cost of a hat$ 19.40
SUM$ 25.10
9
The price of a ball is $17.70 and an orange is $2.00. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a ball$ 17.70
The cost of an orange$   2.00
SUM$ 19.70
10
The cost of an apple is $4.75. The cost of a doll is $20.50. What is the total cost of apple and doll?
The cost of an apple$   4.75
The cost of a doll$ 20.50
SUM$ 25.25

Decimal Point Addition Worksheet for Money Word Problems

Money word problems for decimal points addition worksheet with answers to practice & learn 3rd grade math problems on adding money is available online for free in printable & downloadable (pdf & image) format. Tap on PRINT, PDF or IMAGE button to print or download this grade-3 worksheet for currency & fractional units addition for money word problems.

How to Use this Worksheet

In this third grade math worksheet, students are required to find the total cost of purchase by adding the cost of two product price in whole & fractional currency units as like in the given solved example of this online workbook for money addition word problems. In such problems, students should represent all the values of addition in the respective currency symbol.

Answers Key

Teachers, parents or students can check or validate the completed math workbook containing the set of 3rd grade math questions to practice word problems on buying & selling or adding money in whole & decimal points by using the corresponding answers key.

Generate More Worksheets

To effectively assist math learning or teaching, Maths AI allow registered students, teachers or parents to generate unlimited set of grade-3 math questions & answers by using this "NEW WORKSHEET" button to prepare or practice exam, assignments, classwork or homework problems & solutions on addition word problems for money in whole & fractional numbers.

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
kuku
Hey! I'm kuku
I can answer you simple math queries!
Question KuKu's Answer