Simple Money Subtraction Challenge

Math Challenge
00:00
Start my Challenge
The total cost of a bat and pencil is $31. What is the cost of pencil if the cost of the bat is $26?
Tyler spent $7 to purchase orange and banana together. How much he would have spent on banana if he has spent $3 for orange?
Josie spent $6 to purchase orange and apple together. How much she would have spent on apple if she has spent $2 for orange?
The cost of a book is $16. The cost of a ball is $9. What is the difference between book and ball?
Goldie spent $6 to purchase apple and pen together. How much she would have spent on pen if she has spent $2 for apple?
The total cost of a hat and book is $45. What is the cost of book if the cost of the hat is $9?
The cost of a doll is $15. The cost of a pen is $7. What is the difference between doll and pen?
The cost of a bat is $35. The cost of a biscuit pack is $6. What is the difference between bat and biscuit pack?
Jonathan spent $13 to purchase pen and ball together. How much he would have spent on ball if he has spent $8 for pen?
The total cost of a pencil and toy is $18. What is the cost of toy if the cost of the pencil is $2?
Simple money subtraction challenge is an online test to assess 3rd or 4th grade student's math skills on subtracting money from another value by solving the word problems in pre-algebra or operations and algebraic thinking (OA) of common core state standards (CCSS) for mathematics.
Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
kuku
Hey! I'm kuku
I can answer you simple math queries!
Question KuKu's Answer