Finding Unit Cost Challenge

Math Challenge
00:00
Start my Challenge
The cost of 5 bananas is $20. Find what is the cost of a banana?
The cost of 8 balls is $144. Find what is the cost of a single ball?
The cost of 6 books is $168. Find what is the cost of a single book?
The cost of 10 bats is $450. Find what is the cost of a single bat?
If 20 bananas cost $80,how much one banana would cost?
Kevin bought 20 bananas for $40. Find what is the cost of one banana?
If 17 pens cost $119,how much one pen would cost?
If 7 pens cost $56,how much one pen would cost?
Jason bought 17 apples for $34. Find what is the cost of one apple?
If 19 dolls cost $114,how much one doll would cost?
Finding unit cost challenge is an online test to assess 4th or 5th grade student's math skills on finding the unit cost of products by solving the division word problems in pre-algebra or operations and algebraic thinking (OA) of common core state standards (CCSS) for mathematics.
Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
kuku
Hey! I'm kuku
I can answer you simple math queries!
Question KuKu's Answer