Money Addition Challenge

Math Challenge
00:00
Start my Challenge
Brian bought HP printer for $65.40, HP printer Pro for $440.95 and Samsung Chromebook for $184.85. How much he has spent to purchase all these three things together?
Hilda bought Xiaomi Mi Android phone for $298.95, Xiaomi Mi Android phone Pro for $2148.40 and Samsung Galaxy Android phone for $894.80. How much she has spent to purchase all these three things together?
Jacob bought Fujifilm SLR camera for $1140.80, Fujifilm SLR camera Pro for $293.50 and Sony SLR camera for $1004.55. How much he has spent to purchase all these three things together?
The cost of Samsung Galaxy Android phone is $870.50, cost of Sony SLR camera is $614.65 and the cost of Nintendo Switch game console is $345.10. How much should I spent, if I purchase all products together?
Antony bought Samsung Chromebook for $343.95, Samsung Chromebook Pro for $1690.60 and Samsung Galaxy tab for $431.00. How much he has spent to purchase all these three things together?
Christine bought Apple iPad for $856.80, Apple iPad Pro for $812.25 and Lenovo tab for $322.55. How much she has spent to purchase all these three things together?
The cost of HP Notebook laptop is $1486.60, cost of Samsung Note tab is $662.45 and the cost of Pioneer Multimedia DVD Receiver is $247.80. How much should I spent, if I purchase all products together?
The cost of Apple iPad is $816.50, cost of Canon SLR camera is $1000.05 and the cost of TomTom GPS Navigation is $549.45. How much should I spent, if I purchase all products together?
Jesse bought Xbox One X game console for $450.80, Xbox One X game console Pro for $594.25 and Lenovo Thinkpad laptop for $1298.00. How much he has spent to purchase all these three things together?
Brian bought Microsoft Surface Pro tab for $976.25, Microsoft Surface Pro tab Pro for $288.00 and Sony SLR camera for $1324.90. How much he has spent to purchase all these three things together?
Money addition challenge is an online test to assess 3rd or 4th grade student's math skills on finding the total cost of two or more products in multi-digit decimal addends given in the word problems in pre-algebra or operations and algebraic thinking (OA) of common core state standards (CCSS) for mathematics.
Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
kuku
Hey! I'm kuku
I can answer you simple math queries!
Question KuKu's Answer