Currency and Coins Addition Challenge

Math Challenge
00:00
Start my Challenge
The price of a bat is $46.20 and a biscuit pack is $4.60. How much should be spent if both things purchased together?
The price of a toy is $9.70 and a banana is $3.45. How much should be spent if both things purchased together?
The price of a ball is $37.80 and a book is $37.80. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a doll is $7.35. The cost of an apple is $5.70. What is the total cost of doll and apple?
The cost of an apple is $16.15. The cost of a doll is $16.15. What is the total cost of apple and doll?
The cost of an apple is $10.45. The cost of a doll is $10.45. What is the total cost of apple and doll?
The cost of a doll is $11.55. The cost of a pencil is $2.65. What is the total cost of doll and pencil?
The cost of an apple is $27.40. The cost of a bat is $27.40. What is the total cost of apple and bat?
The price of an apple is $5.20 and a toy is $5.20. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a pencil is $7.20. The cost of a ball is $7.20. What is the total cost of pencil and ball?
Currency and coins addition challenge is an online test to assess 3rd or 4th grade student's math skills on finding the total cost of two or more products given in the word problems in pre-algebra or operations and algebraic thinking (OA) of common core state standards (CCSS) for mathematics.
Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
kuku
Hey! I'm kuku
I can answer you simple math queries!
Question KuKu's Answer