Money Addition (Word Problems) Challenge

Math Challenge
00:00
Start my Challenge
The price of a ball is $14 and a hat is $5. How much should be spent if both things purchased together?
The price of a biscuit pack is $7 and a pen is $7. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a toy is $15. The cost of a book is $15. What is the total cost of toy and book?
The price of a hat is $17 and a ball is $10. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of an orange is $18. The cost of a toy is $18. What is the total cost of orange and toy?
The cost of a ball is $13. The cost of a pen is $7. What is the total cost of ball and pen?
The price of a bat is $49 and a pencil is $3. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a ball is $7. The cost of a book is $6. What is the total cost of ball and book?
The price of a bat is $39 and a banana is $5. How much should be spent if both things purchased together?
The price of a ball is $15 and a chocolate is $5. How much should be spent if both things purchased together?
Money addition challenge is an online test to assess 3rd or 4th grade student's math skills on finding the total cost of two or more products in the word problems in pre-algebra or operations and algebraic thinking (OA) of common core state standards (CCSS) for mathematics.
Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
kuku
Hey! I'm kuku
I can answer you simple math queries!
Question KuKu's Answer